Tagtik

TAGTIK NEWS - TO THE POINT

Klacht tegen Apple voor het afluisteren van Siri-gesprekken in Frankrijk

doorFranco Vandevelde
|
20 Mar 2025 16h00
zwarte Android-smartphone op witte tafel
© Unsplash

Een klokkenluider heeft getuigd tegen Apple. Hij moest namelijk voor het Amerikaanse bedrijf meer dan 46.000 opnames beluisteren, waarvan een deel zonder medeweten van Siri-gebruikers. Een klacht is ingediend in Frankrijk door de Liga voor de mensenrechten.

In het programma "À bon entendeur" op de RTS (Franstalige Zwitserse televisie) op dinsdag 18 maart 2025, bracht de getuigenis van Thomas le Bonniec, een voormalige werknemer van een Apple-onderaannemer in Cork, Ierland, een opdringerige praktijk met Siri aan het licht. Zijn werk bestond erin om dagelijks 1300 gesprekken van gebruikers van de virtuele assistent te beluisteren om de kwaliteit van Siri's antwoorden te controleren, te beoordelen en de transcriptie indien nodig te corrigeren. Hij kon zo 46.000 opnames van gemiddeld 20 tot 30 seconden van verzoeken beluisteren, waarvan sommige afkomstig waren van kinderen of zieke mensen die informatie over hun aandoening zochten. Er waren ook politieke meningen. Een toegang tot het privéleven van mensen zonder hun expliciete toestemming.

Overtreding van de wet

Deze feiten vonden plaats in 2019. Deze klokkenluider – aangezien hij nu deze status heeft – had schermafbeeldingen gemaakt vóór zijn ontslag. Volgens deze aanwijzingen zijn miljoenen opnames in ten minste een tiental landen door Apple gebruikt. Zijn collega's of die van zijn onderaannemers hebben zo toegang gehad tot privégegevens van miljoenen mensen zonder hun toestemming. In augustus 2019 stopte Apple het systeem van menselijke kwaliteitscontrole van Siri. Sindsdien hebben de stalen betrekking op slechts 0,2% van de verzoeken die bij de spraakassistent worden ingediend, welke afkomstig zijn van klanten die er zelf voor gekozen hebben bij te dragen aan "de verbetering van Siri". Niettemin is de Franse justitie in februari 2025 ingeschakeld na een klacht tegen Apple van de Ligue des droits de l’Homme voor "schending van de privacy".

(FVDV en Olivier Duquesne – Bron: RTS – Beeld: © Unsplash)

LAATSTE NIEUWS

Paul Stanley
20/01/2026 10h00
door Stéphane Soupart

Geboren op 20 januari: Paul Stanley (KISS), die de make-up voortaan heeft afgezworen

Tucker Zimmerman
18/01/2026 16h30

RIP: Tucker Zimmerman overlijdt op 84-jarige leeftijd

Paul Young
17/01/2026 11h00
door Stéphane Soupart

Geboren op 17 januari: Paul Young, de koning van de romantische ballades

Sade
16/01/2026 10h00
door Céline Massart

Geboren op 16 januari: Sade, de discrete parel van de Britse soulmuziek

Lydia Lunch & Marc Urtado
15/01/2026 12h30

Het Cactus Muziekcentrum opent het seizoen 2026 met een mix van iconen en het beste van het vlakke land

Blixa Bargeld
12/01/2026 10h00
door Stéphane Soupart

Geboren op 12 januari: de onvermoeibare Blixa Bargeld (Einstuerzende Neubauten)